• Wycieczka do Osady średniowiecznej
          • Wycieczka do Osady średniowiecznej

          • We wtorek 24 maja uczniowie klas IV - VI pod opieka p.Marty Czajkowskiej i p. M.Domagały udali się na wycieczkę do Huty Szklanej, gdzie mieści się Osada średniowieczna. Naszą przewodniczką była czarownica Hogata. Dzieci zwiedziły amfiteatr oraz  7 chat, a w każdej z nich inny rzemieślnik. Garncarz, cieśla, tkaczka, zielarka, szewc opowiadali o swoich zawodach, pokazywali narzędzia i wyroby z epoki. Wszyscy mogli skosztować podpłomyków upieczonych na ognisku, posmarowanych dżemem lub miodem a także uczestniczyć w warsztatach garncarskich. Każdy własnoręcznie wykonał i ozdobił z gliny naczynie, które mógł zabrać do domu. Na koniec wizyty w osadzie Hogata zaprosiła wszystkich do gry osadowej. Zadaniem uczestników było podążanie za wskazówkami, wykonywanie zadań oraz odnalezienie wszystkich 7 części totemu. Zadanie to okazało się nie lada wyzwaniem ale zakończyło się sukcesem. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Mac'Donalds na zasłużony posiłek i odpoczynek w sali zabaw.

        • Warsztaty z bezpieczeństwa
          • Warsztaty z bezpieczeństwa

          • 13 maja uczniowie klas III - VI uczestniczyli w warsztatach na temat bezpieczeństwa zorganizowanych przez Bibliotekę w Jakubowicach. Dzieci wysłuchały pogadanki, rozwiązywały krzyżówkę i zagadki, rozpoznawały i dopasowywały obrazki związane z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo takimi jak Plicja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy podzielili się na grupy i wspólnie malowali plakaty związane z tematem spotkania.

        • Pierwszy Dzień Wiosny
          • Pierwszy Dzień Wiosny

          •  Tradycyjnie 21 marca uczniowie naszej szkoły pożegnali Zimę paląc kukłę-Marzannę. Nikt nie czuł żalu, że odeszła - natomiast z wielką radością wszyscy powitali Wiosnę. Oczywiście na wesoło! Był pokaz mody ekologicznej i wiosennej. Każda klasa przyłączyła się do zabawy wystawiając swoich przedstawicieli na wybieg dla modelek i modeli. Śmiechu było co niemiara. Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole od lat jest dniem dobrej zabawy a nie dniem wagarowicza  Dziękujemy mamom za wspaniałe pomysły i pomoc w przygotowaniu strjów. SU.

        • Góra Grosza
          • Góra Grosza

          • W listopadzie i grudniu SU przeprowadził akcję „Góra grosza” na rzecz fundacji Towarzystwo Nasz Dom, wsperającej rodzinne domy dziecka. Uczniowie klasy VI zebrali monety wśród uczniów naszej szkoły i posegregowali je. Następnie w styczniu uczniowie klasy IV przeliczyli pieniążki. Była to bardzo żmudna praca ale cel był szczytny.Zebrano 128,60zł. Dziękujemy ofiarodawcom.

        • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Janowicach
          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Janowicach

          • !2stycznia 2014r. Po raz XXII zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Troje wolontariuszy z naszej szkoły: Wiktoria, Natalka i Bartek kwestowali na terenie naszej szkoły i Ożarowa. Dzięki ofiarodawcom zebrali 198zł 37gr. Dziękujemy!

        • „Baw się i bądź bezpieczny”
          • „Baw się i bądź bezpieczny”

          • W grudniu i styczniu SU zorganizował pogadanki dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III pod hasłem „Baw się i bądź bezpieczny”. Maluchy miały okazję przypomnieć sobie sytuacje, które zagrażają ich bezpieczeństwu. Poprawnie wskazywały nieprawidłowości na ilustracjach a także wiedziały co należy zmienić, aby zapobiec ewentualnemu niebezpieczeństwu (urazy, oparzenia, utonięcia, zatrucia, także w obrębie gospodarstwa rolnego). Wszystkie dzieci były bardzo aktywne. Zajęcia uatrakcyjnił pokaz slajdów na tablicy interaktywnej i skromne nagrody: odblaski, kredki, kalendarze itp.

        • Wieczornica bożonarodzeniowa
          • Wieczornica bożonarodzeniowa

          • Gdy na niebie rozbłysła pierwsza gwiazdka cała społeczność szkolna zebrała się w pieknie udekorowanej świetlicy szkolnej. Przy stołach zasiedli mieszkańcy okolicznych miejscowości, rodzice, emerytowani nauczyciele i pracownicy oraz zaproszeni goście. Anielski chór zaśpiewał ,,Cicha noc"  i rozpoczęło sie przeżywanie narodzin Jezusa Chrystusa w dziecięcej interpretacji. Józef i Maryja poszukiwali miesca dla siebie, król Herod za swe grzechy trafił do piekła, a do szopki  przybyli trzej królowie, pasterze i aniołki.  Po przedstawieniu jasełkowym odbył się koncert kolęd. Każda klasa wraz ze swym  wychowawcą przygotowała kolędę. Potem przyszła pora na życzenia  i wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji przygotowanej przez klasowe rady rodziców. Przedstawienie przygotowała pani Renata Gibowska i Monika Domagała. W świąteczny nastój  wprowadziła wszystkich pięknie udekorowana sala przez dzieci i panie Dorotę Gadowską oraz Teresę Wójcik. Piękne gwiazdki, choinki oraz stroiki były dziełem  mamy naszych uczniów pani Honorata Bieleckiej. Wszyscy poczuli atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym.

        • Mikołajki
          • Mikołajki

          • 6grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci w pięknych mikołajkowych czapkach. Ponieważ wszyscy nasi uczniowie byli tego dnia wyjątkowo grzeczni, otrzymali od Mikołaja słodkości i drobne upominki.

        • Andrzejkowy zawrót głowy
          • Andrzejkowy zawrót głowy

          • Wigilię św. Andrzeja uczniowie naszej szkoły spędzili w tradycyjny sposób. Wróżby pozwolilły dowiedzieć się kim będą w przyszłości, kto pierwszy wstąpi w związek małżeński oraz jakie imię będzie nosić wybranek serca. Po wróżbach wszyscy doskonale bawili się przy muzyce. Hitem zabawy była piosenka ,,Miód malina". 

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

          • Nasza szkoła miała przygotowała oprawę artystyczną obchodów Święta Niepodległości w MGOK w Ożarowie. Prace nad scenariuszem, przygotowanie dekoracji i strojów oraz próby wymagały wiele pracy ze strony uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Wdowa w której rolę wcieliła się Kasia Oszczędłowska pomagała Wędrowcy (Bartek Bukała) odnależć właściwą drogę.  Wzruszającym momentem  była recytacja wiersza Cypriana Kamia Norwida ,,Moja piosenka" przez dwa pokolenia naszych uczniów i ich rodziców. Do udziału w uroczystości zaprosiliśmy również naszą utalentowaną absolwentkę Justynę Wójcik, która pieknie zaśpiewała ,,Białe róże" oraz ,,Wolność". Niezwykłym przeżyciem było wysłuchanie interpretacji piosenki ,,Biały krzyż" w wykonaniu pana Tomasza Ośki. Uczniowie zaprezentowali również polski taniec narodowy polonez. Chór szkolny pięknie  wykonał pieśni patriotyczne, legioniści wspominali o swoim cięzkim losie przy ognisku a w tle widać było biały brzozowy krzyż pod którym palił się znicz.  Zaangażowanie naszych uczniów, absolwentów oraz rodziców sprawiły, że uroczystość przypomniała wszystkim, że to także ich Święto Niepodległości.

        • ,,Bezpieczeństwo na piątkę"
          • ,,Bezpieczeństwo na piątkę"

          • W pażdzierniku w naszej szkole odbyły się eliminacje VII Wojewódzkiego Konkursu ,,BEZPIECZEŃSTWO NA PIĄTKĘ" Celem konkursu było utrwalenie wiedzy zdobytej z zakresu ogólnego bezpieczeństwa, ruchu drogowego oraz rozważnego spędzania wolnego czasu. Finał odbył się w Opatowie 21pażdziernika 2013 r. Naszą szkołe reprezentowali uczniowie: Aleksandra Wepsięć, Dominika Starzomska i Katarzyna Oszczędłowska pod opieką nauczyciela wychowania komunikacyjnego Leszka Dąbrowskiego  

        • XIV Pielgrzymkowy rajd na św.Krzyż
          • XIV Pielgrzymkowy rajd na św.Krzyż

          • Ośmiu uczniów naszej szkoły podjęło wyzwanie i wzięło udział w XIV pielgrzymkowym rajdzie na św. Krzyż pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Trasa nie była ani krótka, ani łatwa, liczyła 15 kilometrów. Wyruszyliśmy o godzinie 9:00 po błogosławieństwie w kościele parafialnym w Łagowie w grupie która liczyla 500 osób. Nasza pani przewodnik przez całą trasę rajdu opowiadała nam ciekawostki oraz legendy związane z ziemią świętokrzyską. Nasza grupa szybko sie zintegrowała ze Szkołą Podstawową w Stodołach i Bidzinach i wspólny marsz był bardzo przyjemny. Na święty Krzyż dotarliśmy o godzinie 14, następnie wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej. Wędrowcy  nieco zmarznięci i pożądleni przez osy (niektórzy) w komplecie wrócili do domów.

        • Wypoczywaliśmy nad morzem
          • Wypoczywaliśmy nad morzem

          • Wyjazdy na Zieloną Szkołę, podczas których dzieci mogą zobaczyć i dotknąć tego czego się uczyły wpisały się już na stałe w harmonogram roku szkolnego. Tym razem wspólnie z PZSiP w Lasocinie dzieci wyjechały do Łeby, a wyjazd zorganizowany przez panią Monikę Domagała obfitował w wiele atrakcji. W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzili miasteczko i wielu z nich po raz pierwszy zobaczyło morze. Kolejną atrakcja było wyjście do Słowińskiego Parku Narodowego i wspinanie się na ruchome wydmy w Rąbce. Muzeum Wyrzutnia Rakiet bardzo zainteresowało szczególnie męską część wycieczki. Jest to pohitlerowski poligon rakietowy w którym niemieccy naukowcy testowali t rakiety przeciwlotnicze i balistyczne. Kolejny dzień to odwiedziny Sea Parku w Serbinowie, gdzie dzieci obejrzały karmienie i tresurę fok, modele zwierząt morskich oraz trójwymiarowe prehistoryczne akwarium. W czwartek odbyła się wycieczka do trójmiasta. W gdańskim zoo dzieci dowiedziały się wiele interesujących faktów z życia dzikich zwierząt, spacerowały Długim Targiem podziwiając zabytkowe kamieniczki oraz fontannę Neptuna. Ostatnim punktem programu był spacer po sopockim molo. W drodze powrotnej przystankiem był Pałac Kultury i Nauki w Warszawie z tarasu którego wszyscy podziwiali panoramę stolicy. Zmęczeni, lecz niezwykle zadowoleni i bogatsi w wiele nowych doświadczeń uczniowie wraz z opiekunami wrócili do domów i z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd.

        • Janowice na turystycznym szlaku
          • Janowice na turystycznym szlaku

          • Jak co roku członkowie szkolnego koła PTTK z Janowic – uczestnicy Konkursu Krajoznawczego o województwie świętokrzyskim, organizowanym przez sandomierski oddział PTTK  – 11 czerwca pojechali na pokonkursową wycieczkę. Tym razem celem wycieczki była Jura Krakowsko – Częstochowska.  Pani przwodnik prowadziła dnem Doliny Prądnika od Ruin Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie poprzez malownicze utwory skalne, m.in. Skały Panieńskie, Igłę Deotymy, Bramę Krakowską  aż do Źródełka Miłości. Następmie przejazd do Zamku w Pieskowej Skale i zwiedzanie zamkowego muzeum. Nie mniejszą atrakcją była Jaskinia Nietoperzowa w Dolinie Będkowskiej. W czasie spaceru po Ojcowskim Parku Narodowym słuchaliśmy opowieści p. przewodnik , ciekawostką okazał się fakt, iż  wiele miejsc przez nas odwiedzonych stanowiło scenografię filmów fabularnych, m.in. Ogniem i mieczem, Janosik. Co prawda cały dzień padał deszcz, ale historyczne miejsca i przepiękna przyroda rekompensowały nam nieprzyjazną aurę.

        • ŚWIĘTO RODZINY
          • ŚWIĘTO RODZINY

          • Piątkowe popołudnie 14 czerwca obfitowało w wiele atrakcji dla mieszkańców Janowic. Nauczyciele zorganizowali Piknik Rodzinny, w którym wzięło udział około 150 osób. Nad całością imprezy czuwała pani Monika Domagała, a rozpoczęły ją występy artystyczne dzieci, które śpiewały piosenki i recytowały wierszyki dla mam i tatusiów. Koło teatralne prowadzone przez panią Edytę Dziubę zaprezentowało przedstawienie teatralne pod tytułem ,,Wars i Sawa”.

            Kolejnym punktem imprezy był Turniej Rodzin. Do rywalizacji o tytuł Rodziny Roku przystąpiły trzy rodziny. Zmagały się one w kilku konkurencjach jak na przykład rozpoznanie swojego dziecka po dotyku, czy jak najszybsze ubicie piany z białka. Dyrektor Anna Kubala wręczyła puchar Rodzinie Roku, którą została rodzina państwa Bukałów.

            Ogromną atrakcją dla dzieci była prezentacja sprzętu i umiejętności strażackich przygotowana przez strażaków z OSP z Jakubowic. Starszy kapitan Tomasz Chmielewski zaprezentował dzieciom sprzęt, jakim dysponują strażacy. Chłopcy z ochotą zakładali aparaty oddechowe, a z jeszcze większą radością próbowali swoich sił podczas prezentacji węża strażackiego i armatki wodnej. W szkole prężnie działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, dlatego też uczniowie wiedzieli jak mocno należy trzymać węża i z jaką siła wypływa z niego woda. Strażacy przypomnieli również o zasadach bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Dzieci miały również okazję zobaczyć wyposażenie radiowozu policyjnego prezentowanego przez starszego aspiranta Leszka Żyłę z Komisariatu Policji w Ożarowie oraz karetki pogotowia dzięki uprzejmości Zakładu Opieki Zdrowotnej z Ożarowa.

            Wielką popularnością podczas Pikniku cieszyło się malowanie twarzy, malowanie włosów. W Kąciku Smakowitości można było kupić pyszne ciasta przygotowane przez rodziców. Cały dochód z imprezy zostanie przeznaczony na dofinansowanie wycieczki dla dzieci. Szkoła serdecznie dziękuje sponsorom uroczystości, którymi byli: Grupa S.A. Ożarów, przedsiębiorstwo Wesna – Probut, Prusy, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bidzinach, Sklep Lider – Jerzy Cieciura, Ożarów oraz Sklep Spożywczo Przemysłowy – Anna i Piotr Stawiarscy.

            Cel imprezy, którym było integrowanie rodziców, uczniów i nauczycieli oraz promocja szkoły w środowisku został osiągnięty, wszyscy doskonale się bawili, a spotkanie zakończyło się wspólną zabawą przy muzyce.

        • Sukces ucznia z Janowic
          • Sukces ucznia z Janowic

          • Kolejny uczeń SP w Janowicach przyniósł chlubę swojej szkole. Damian Rejzowicz uczeń klasy VI został tegorocznym finalistą Konkursu matematyczno-przyrodniczego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

            Sukces ten, to wynik zdolności popartych systematyczną pracą. Z biegiem lat jego zainteresowanie przedmiotami ścisłymi rosło a zaangażowanie i dociekliwość  zaprocentowały. Konkurs wymaga wiadomości i umiejętności znacznie wykraczających poza podstawę programową a stopień trudności rośnie wraz z kolejnymi etapami. Mimo to Damian chętnie zdobywał wiedzę, rozwiązywał wiele zadań i testów pod opieką nauczycieli  na zajęciach pozalekcyjnych  a także w domu. Żałuje jednak, że przed trzecim etapem było zbyt mało czasu na przygotowania i tylko kilka punktów zabrakło do tego aby został laureatem. Ważne były dla niego także wparcie i pomoc rodziców.

            Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.

          • Akademia Czystych Rąk

          •  

            Nasza szkoła bierze udział w III edycji programu edukacyjnego Akademia Czystych Rąk. Dzięki niej, już po raz kolejny, uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w całej Polsce mogli pogłębić swoją wiedzę dotyczącą prawidłowej higieny rąk oraz tego, jak ważna w naszym życiu jest profilaktyka zdrowia. III edycja Akademii Czytych rąk rozpoczęła się w pażdzierniku 2012 - tuz przed Światowym Dniem Mycia Rąk. Założeniem programu było dotarcie do jak największej liczby placówek w Polsce. 300 szkół otrzymało  zestaw materiałów edukacyjnjych oraz produktów marki Carex do higieny rąk o wartości 600 złotych.

        • Profilaktyka na wesoło
          • Profilaktyka na wesoło

          • Do naszej szkoły zawitał klaun Walduś, który w bardzo wesoły i humorystyczny sposób przypomniał dzieciom o zasadach prawidłowego odżywiania oraz  wpływie używek na zdrowie człowieka. Dzieci świetnie sie bawiły i równocześnie uczyły się jak żyć zdrowo. 

        • Konkurs Krajoznawczy
          • Konkurs Krajoznawczy

          • 25 listopada 2012r. odbył się  XIX Konkurs Krajoznawczy organizowany  przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze oddział w Sandomierzu. Celem konkursu jest propagowanie wśród młodzieży zainteresowania walorami turystycznymi województwa świętokrzyskiego. Członkowie Szkolonego Koła PTTK przy Szkole Podstawowej w Janowicach jak  co roku przystąpili do pisania testu, który podzielony był na kategorie: Geografia, Przyroda, Regionalizm, Turystyka, Historia, Sztuka, Literatura i film. W tym roku po raz pierwszy należało przygotować pracę przedkonkursową - opisać w interesujący sposób: zabytek, pomnik przyrody, rezerwat lub inne ciekawe miejsce, w  swojej okolicy lub w regionie. Zadanie nie było łatwe, ale wysiłek został nagrodzony. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Aleksandra Kędziora, III miejsce ex aequo Renata Głąb i Weronika Wepsięć. Za pracę przedkonkursową I miejsce otrzymała Paulina Niedbała a wyróżnienie zdobyła Malwina Kowalska. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe(śpiwór, latarki, książki). Dla uczestników konkursu przygotowano wycieczkę z przewodnikiem po Sandomierzu i obiad w restauracji. Wiosną konkursowicze pojadą na wycieczkę do atrakcyjnego turystycznie regionu. 

             

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

          • W naszej szkole uczczono rocznice odzyskania niepodległości uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów klas IV-VI. Dzieci przypomniały wszystkim zebranym fakty z historii naszego kraju. Akademię uświetniły liczne piosenki legionowe i patriotyczne wykonane przez nasze utalentowane dziewczynki.